Close

Pravost Jantaru – jak poznat jantar

Pravost Jantaru – jak poznat jantar

V dnešní moderní době vyspělých technologií se padělá úplně vše, ano i jantar. Zde Vám popíšeme pár metoda způsobů, jak poznat pravý jantar od napodobenin ze skla, plastu či rozdíly mezi jantarem a Kopálem. Dejte pozor na Pravost Jantaru – jak poznat jantar, buďte ostražití a nenechejte se napálit podvodníky. 🙂

Pravost Jantaru - jak poznat jantar

Kopál

Kopál je přírodní zkamenělá pryskyřice, která není dostatečně stará a vyzrála. Kopál se někdy označuje jako mladý jantar. Kopál s Jantarem mají mnoho společných vlastností, ale lze jej bezpečně od sebe rozeznat. Potřeba rozeznat Kopál od Jantaru je důležitá, ačkoliv kameny k sobě mají velice blízko. Cena Kopálu je mnohonásobně nižší než cena již vyzrálého a kvalitnějšího jantaru. Jak tedy rozeznat Kopál od pravého jantaru? 🙂

První zkouška, která nám může pomoci je mechanická. Kopál je natolik měkký, že pouhým nehtem do něj můžeme vrýt rýhu. Jantar je tvrdší a nehtem ho nepoškodíme.

Druhou zkoušku můžeme provést pomocí ohně a tepla. Měkčí Kopál má teplotu tání nižší než jantar a a začne se tavit při teplotách menších než 150°C. Při hoření či zahřívání má jantar příjemnou nasládlou borovicovou vůni. Kopál při zahřívání začne šířit zápach spálené pryskyřice. Tento test nám vždy prozradí pravost jantaru či kopálu, vůně pryskyřice se nedá u padělků ničím nahradit.

Třetí zkouškou je nanesení kapky lihu či acetonu na povrch kamene. Po vypaření alkoholu najdeme na kopálu lepkavou skvrnu. Mladší nevyzrálý kopál není natolik odolný jako jantar a rozpouštědlo jeho povrch rozleptá. Při testech s většími a dražšími kousky jantaru dávejte pozor, na povrchu jantaru může zůstat malá černá tečka po působení alkoholu.

Pravost Jantaru - jak poznat jantar

Pravost Jantaru – jak poznat jantar od padělků ze skla a plastu

Naprosto nejjednodušší test pravosti jantaru spočívá v koupeli ve slané vodě. Připravíme si dostatečné množství slaného roztoku z vody a soli (15-20 g soli na 100 ml vody). Pravý jantar ve slané vodě plave na hladině, ve sladké vodě nelze tento test provádět. Padělky z umělých pryskyřic, skla či plastu klesnou ke dnu. Tento test nám ovšem neodhalí jantar od kopálu, oba dva ve slané vodě plavou.

Test acetonem (odlakovačem na nehty s acetonem) je také jednoduchá a rychlá metoda k tomu, jak odhalit Pravost Jantaru – jak poznat jantar. Vatovou tyčinku namočte do odlakovače a potírejte s ním testované kameny. Pravý jantar bude beze změn a tyčinka zůstane čistá. Pokud půjde o plast či syntetické pryskyřice, tyčinka se Vám začne barvit od toho, jak se leptá povrch padělku.

Mechanickým testem poznáme jednoduše jantar od skleněných padělků. Padělky ze skla jsou na rozdíl od jantaru studené na dotek. Měděnou jehlou na šití se pokusíme vrýt tenkou čárku do povrchu testovaného kamene. Do pravého jantaru uděláte rýhu, sklo zůstane bez poškození.

Testování teplem a ohněm nám rozezná nejen kopál od jantaru, ale i padělek od přírodního kamene. Tak jak jsem popisoval už nahoře, při zahřívání jantaru a kopálu se začne linout vůně smůly a tento kámen pomalu hoří. Plastové a syntetické kameny začnou smrdět spáleným plastem, z plamene jde specifický černý kouř a tyto vzorky se začnou poměrně rychle deformovat.

Naše jantary jsou testované a lpíme na jejich kvalitě. Při koupi levných jantarů či z nedůvěryhodných zdrojů buďte vždy opatrní a snažte se nenaletět podvodníkům. 🙂 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *